قیمت :
110,000 تومان

سن عقل

چشمه

امتیاز این کتاب

امتیاز 0 / 0 رای
موضوع اصلی ادبیات و شعر
موضوع فرعی رمان خارجی
نویسنده ژان پل سارتر از این نویسنده
ناشر چشمه از این ناشر
مترجم حسین سلیمانی نژاد از این مترجم
نوبت چاپ 10
سال چاپ 1400
شابک 9786002295705
نوع جلد شومیز
قطع وزيري
وزن 350 گرم
تعداد صفحات 375 صفحه
سن عقل» ٬بخش نخست از مجموعه‏‌ی 3 جلدیِ «راه‏های آزادی» است که در سال 1944، یعنی یک سال پیش از پایان جنگ جهانی دوم منتشر شد. سارتر در این مجموعه به تبیین مفاهیم مکتب «وجود‏گرایی»اش می‏‌پردازد و نسل جوان بعد از جنگ را با آن‏ها آشنا می‏‌‌کند؛ مفاهیمی که بر پایه‌‏ی حق انتخاب انسان و واکنشش برابرِ پوچ‏‌بودن زندگی و تلاشش برای معنی‏‌دادن به آن بنا شده است.

این رمان در حقیقت دارای شخصیت‌های زیادی است که هر یک برای خودش داستانی دارد؛ البته حضور آن‏ها در جلدهای دوم و سوم «راه‏های آزادی» نیز به چشم می‏‌خورد. اما قهرمان «سن عقل» دبیر فلسفه‏‌ای به‏‌نام ماتیو است که اصولی در زندگی خود دارد، اصولی مانند تعهد ندادن و آزاد زیستن؛ او حتا در شرایط اضطراری و به اصرار اطرافیانش هم حاضر نمی‏‌شود از آن‏ها چشم بپوشد.

در آغاز داستان، ماتیو باخبر می‏‌شود که معشوقه‌‏اش از او باردار شده است. او این اتفاق را با اصول زندگی‏‌اش ناسازگار می‏‌بیند و تصمیم می‏‌گیرد هرطور شده، پول هنگفت سقط کردن جنین و شرایط دشوارش را فراهم کند. اما حاضر نمی‏‌شود تن به هیچ‏‌یک از پیشنهادهای «غیر اصولی» که با آزادی‏‌اش منافات دارند بدهد، از جمله ازدواج یا پیوستن به حزب کمونیست. به گفته‌‏ی برادرش، او به «سن عقل» رسیده است، ولی نمی‌‏تواند درست تصمیم بگیرد. او در طول داستان پرسش‌‏های زیادی را پیش روی خود می‌‏بیند آیا باید اجازه دهد بچه متولد شود؟ آیا باید از معشوقه‏‌اش دل بکند؟ آیا باید به دختر مورد علاقه‌‏اش ابراز عشق کند؟ آیا باید به دوست صمیمی‌‏اش اعتماد کند؟ آیا باید به دوست کمونیستش بپیوندد؟ آیا باید ازدواج کند؟ آیا باید به طبقه‏‌ی اجتماعی خودش برگردد؟ آیا باید در جنگ اسپانیا شرکت کند؟...

بنابراین در کنار آزادی و تعهد و عشق، می‏‌توان «سردرگمی» را درون‏مایه‏‌ی داستان در نظر گرفت. این «سردرگمی» در کنار «جست‏وجو»های ماتیو، وجه تشابهی است با تعدادی از کتاب‏‌های ترجمه‏‌شده‏‌ی من، یعنی مجموعه‏‌ی مودیانو.در کارهای گوده هم اغلب روایت یک حماسه به‌شکل رئالیسم بیان می‌شود. چه در فریادها که صدای رزمنده‌ها در قالب مونولوگ شنیده می‌شود، چه در «الدورادو» که سختی‌های پناهنده‌ها به کشورهای اروپایی بیان می‌شود که امروزه هم ما این اتفاقات را در رادیو و تلوزیون می‌شنویم و می‌بینیم. و در کارهای دیگر این نویسنده به نام‌های «تندباد» و «دروازه‌ی دنیای مرگ» که به نوبه‌ی خود در نشرچشمه چاپ می‌شوند٬ همین سبک دیده می‌شود.

بیشتر بدانید

تعداد مشاهده این کتاب
1483 بار
دفعاتی که پیشنهاد شده
1 بار
تعداد افرادی که این کتاب را خوانده اند
1 بار
تعداد افرادی که میخواهند این کتاب را بخوانند
0 بار

امتیاز شما به این کتاب

امتیاز 0 / 0 رای

کتاب های مرتبط

آخرین بریده ها